פוליטיקה מבוססת קוד פתוח

טיוטא: דמוקרטיה היא שיחות

מאת גיא ווסט
24/11/2005

דוק סירלס קבע כי שווקים הם שיחות, "המשתתפים בהם מדברים ביניהם בשפה טבעית, פתוחה, כנה, ישירה, מצחיקה ולפעמים מזעזעת. הקול האנושי הוא אמיתי כשהוא מסביר או מתלונן, מתלוצץ או רציני. אי אפשר לזייף אותו." דמוקרטיה מבוססת על שיחות, דיון ציבורי פתוח.

פתחתי בלוג, יומן רשת לח"כ דר' רומן ברונפמן. מאז ספטמבר 2005 הוא מקיים דיאלוג לא רשמי, פתוח וישיר עם הגולשים הוא יצר קהילה העוסקת בסדר יום אזרחי. אותה שיחה מחדדת נושאים ומאפשרת לגולשים להשתייך לקהילה ולהרגיש זיקה ישירה לנבחר הציבור. בתחילת דצמבר הוספנו אתר ה אינטרנט המתבסס על טכנולוגיות קוד-פתוח הקיימות בבלוג. האתר מאפשר למשתתפים לפתוח בלוג או להגיב למצע המפלגה למסמכים הרשמיים, להודעות לעיתונות המתפרסמות באתר. המטרה ליצור קהילה שוקקת. לא פופוליזם, אלא שיתוף ויצירה של קהילה.

שדרוג המערכת הפוליטית

המערכת הפוליטית מיושנת, בין נבחר הציבור לציבור קיים תקשורת חד-סטרית. הפוליטיקאים חושבים בשבילינו והם אינם מאפשרים לנו לקחת חלק בתהליך הפוליטי. אין כאן דיון הציבורי כלל, אלא שיחה בין התקשורת למערכת הפוליטית. סדר היום הוא צר ומיושן ולא השתנה כלל בשנים האחרונות רק נע משמאל לימין. דיכוטומיות בלתי פתירות, מלחמה ושלום, שטחים, קפיטליזם. הדיון צריך להתרחב כדי להתרענן ולהתעדכן.

האינטרנט עבר שינוי פרדיגמטי, הפרדיגמה ששלטה באינטרנט עד התפוצצות הבועה עסקה במסחר באמצעות הרשת. כיום מדברים על פרדיגמה חדשה Web 2.0 :השם את ההשתתפות במרכז. האינטרנט הוכיח כי אנשים רוצים להיות שותפים ולקחת חלק בעתידם. הם רוצים ליצור תוכן רוצים להגיב לתוכן. פוליטיקאים רואים בזה איום ממשי על מעמדם. הם מתעלמים מן הציבור ועיקר הדיאלוג שלהם מתבצע עם התקשרות ופונקציונרים במפלגה. קיים חשש מהמון טיפש שיש צורך באילופו. הפוליטיקה משקפת ערך זה וכך מנכרת את האזרח מהתהליך הפוליטי. ערוץ תקשורת דו-סטרי בין נבחר הציבור לאזרח יוצרת קהילה. הפוליטיקאי זוכה בתמורה לשיתוף הפעולה לקהילת תומכים שוקקת.

פוליטיקה פתוחה וידידותית למשתמש

פרטים נוספים:
גיא ווסט יצירת קשר